Ďalekohľady

Význam označenia, ktoré nájdete na ďalekohľadoch:

Zväčšenie reprezentovanej numerickou hodnotou je vzťahom medzi reálnou veľkosťou objektu a jeho zväčšenými rozmermi. Objekt vzdialený 700 metrov a pozorovaný pri zväčšení 7x vyzerá ako objekt pozorovaný okom bez optické pomôcky vo vzdialenosti 100 metrov. Zväčšenie nižšia ako 5x nie sú všeobecne dosť výkonné pre externé použitie. Ak prekročí zväčšenie hodnotu 12x, je obraz vplyvom chvenia rúk nestabilný a pozorovanie je tak nekomfortné. Pre bežné použitie sa odporúčajú zväčšenie 6x až 9x.


Zorný uhol: Reálny zorný uhol je aktuálny uhol zorného poľa meraný z optického stredu objektívu. Všetky ďalekohľady používajú číselná označenie svojich vlastností. Napr. v hodnote "8 x 40 8,8 °" reprezentuje údaj 8,8 ° reálny zorný uhol.

Zdanlivý zorný uhol * zodpovedá uhlu pod ktorým by sa zväčšený objekt pozoroval okom bez optické pomôcky. Reálny zorný uhol na 1000 metrov je určený šírkou viditeľnej oblasti vo vzdialenosti 1000 metrov.

Priemer objektívov: Efektívna clona je určená vnútorným priemerom tubusu objektívu (v mm). Čím väčší je priemer objektívu, tým vyššia je jeho rozlišovacia schopnosť a tým jasnejší je obraz. Objektívy s väčším priemerom však vedú k vyššej hmotnosti ďalekohľadov, preto sú bežným limitom pre ďalekohľady určené pre pozorovanie z ruky objektívy s priemerom 50 mm. Výstupné pupily: Výstupné pupily tvoria obraz formovaný optikou okulárov. Priemer výstupnej pupily (v mm) sa stanoví vydelením priemeru efektívnej clony zväčšením ďalekohľadu. Priemer očnej zrenice (pupily) ľudského oka je 2-3 mm za denného svetla a až 7 mm za tmy. Výstupné pupily o priemere 7 mm preto poskytujú maximum svetla rozšírenej očnej zrenice a je ideálny pre pozorovanie v tme.

Svetelnosť: Relatívna svetelnosť je hodnota vypočítaná ako druhá mocnina výstupnej pupily. Čím vyššia je relatívna svetelnosť, tým jasnejší je obraz. Tieto hodnoty však nezodpovedajú presne nárastu jasu u oka bez optické pomôcky, pretože svetlo prechádzajúce ďalekohľadom je stopercentne efektívne iba v prípade, keď má výstupnej pupily ďalekohľadu totožný priemer ako očné zrenice.

7x veľmi dobrá sveteľnosť, klasická veľkosť a váha, vhodné pre pozorovanie na kratšie vzdialenosti za horších svetelných podmienok, napr. pre mladších poľovníkov za šera;
8x40 a 8x42 ich výhodou je univerzálnosť - váha a rozmery sú prijateľné a optické vlastnosti vhodné na všeobecné použitie: pri cestovaní, turistike, pri pozorovaní na kratšie aj dlhšie vzdialenosti, na kratšie aj dlhodobejšie pozorovania. Menej vhodné sú na poľovníctvo, pri pozorovaní za zlých sveteľných podmienok.
8x50 a 8x56 veľmi dobrá sveteľnosť, za cenu väčších rozmerov a váhy. Sú vhodné: na poľovníctvo, pri pozorovaní za šera a zlých sveteľných podmienok, astronomické pozorovania, námorníctvo za šera a tmy. Menej vhodné sú pri cestovaní, turistike, pozorovaní športu, súťaží, pri dlhšom prenášaní a nosení. 
9x60 a 9x63 veľmi dobrá sveteľnosť, väčšie rozmery a váha, vhodné pre pozorovanie za horších svetelných podmienok, napr. pre mladších poľovníkov za šera;
10x klasická veľkosť a váha, vhodné pre univerzálne použitie, ale napr. aj pre starších poľovníkov za šera;
11x56 veľmi dobrá sveteľnosť, väčšie rozmery a váha, vhodné pre pozorovanie za horších svetelných podmienok, nielen pre poľovníkov, ale napr. aj na astronomické pozorovania;
12x50 väčšie zväčšenie pre väčší detail, ale je vhodné ďalekohľad stabilizovať;
16x50 väčšie zväčšenie pre väčší detail, často námorné ďalekohlady ale je potrebné ďalekohľad stabilizovať

výrobca:
zameranie:
cena(od-do):
počet:
zobrazenie:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>